Pak-Türk Maarif Okulları Öğretimi Geliştiren Programlarına Devam Ediyor

16.08.2022Pakistan’da 2019’dan bu yana eğitim öğretim faaliyetlerini sürdüren Pak-Türk Maarif Uluslararası Okullarında sınıf öğretmeni yetiştirmeye yönelik olarak düzenlenen mesleki gelişim programlarının üçüncüsü (TDP-03) kaldığı yerden devam ediyor. Üç modül olarak düzenlenen TDP-03’ün ikinci modülü İslamabad Chak Shahzad Erkek Kampüsünde yüz yüze verilen eğitimlerle tamamlandı.

TDP03-Modelling A New Paradigm in Teaching Primary Years adlı, üç modülden oluşan sertifika programı, ilk modülünde erken okur-yazarlık ve matematik alanlarına ilişkin alan bilgisi, ikinci modülde ise ilk modülü destekleyecek ve sarmal olarak ilerleyen İngilizce ve Matematik alanlarında öğretim ilke ve yöntemleri, üçüncü modül kapsamında fen bilgisi öğretimi ve ilköğretimde ölçme-değerlendirme alanlarında öğretmen bilgisinin gelişimini amaçlıyor.

Programın ikinci modülü alanında uzman eğitmenler tarafından İslamabad Chak Shahzad Erkek Kampüsünde düzenlendi. Toplamda 5 gün süren eğitimlerde uygulamalı atölye çalışmalarında, grup etkinlikleri, yansıtıcı çalışmalar, vaka analizi ve iyi uygulama örnekleri üzerine incelemeler yapıldı.

Pak-Türk Eğitim Koordinatörü Buğra Özler konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Pak-Türk Maarif Uluslararası Okulları, öğretmeyi öğrenme ile el ele giden ve ömür boyu süren gelişen bir beceri olarak tanımlıyor. İyi yapılandırılmış mesleki gelişim programları, öğretmen yetkinliklerini pekiştiriyor ve öğretimi doğrudan geliştiriyor.” ifadelerini kullandı.

Pakistan’da önemli bir açık olan sınıf öğretmenliği eğitimindeki eksikliği gidermek ve Türkiye Maarif Vakfı misyonunun Pakistan’da yürütülen eğitim-öğretim süreçlerine daha iyi aktarabilmek amacıyla İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa, Sürekli Eğitim Merkezi iş birliğiyle başlatılan “Teacher Development Program” TDP (Öğretmen Gelişim Programı) mesleki gelişim programı, yüz yüze ve çevrimiçi eğitimlerle birlikte toplamda 200 saati kapsıyor.

Video Title