Somali Maarif Okulları Somalili Gençlere Umut Oldu

24.05.202221 Kasım 2016’da Doğu Afrika ülkelerinden Somali’de faaliyetlerine başlayan Maarif Okulları, ülkede eğitim altyapısının yetersizliği nedeniyle okumayan çocuklara burs imkânı sunarak eğitim süreçlerini en iyi şekilde tamamlamalarına katkı sunuyor. Eğitimin neredeyse tamamen özel kurumlar aracılığıyla verildiği başkent Mogadişu'da siyasiler, iş adamları ve bürokratlar dışında pek çok ailenin çocuklarının eğitim almasına gücü yetmiyor. Kuraklık ve çatışmalardan kaçanların kaldığı kamplarla çevrilen kentte, buralarda doğanların geleceğe dair ümitleri ise yok denecek kadar az.

Ülkenin en başarılı okulu olarak gösterilen ve Mogadişu'nun yanında Hargeisa şehrinde de eğitim olanağı sunan Somali Maarif Okulları, 3 kampüste 1200 öğrenciye eğitim veriyor.

Mogadişu'daki teneke evlerden birinde 12 kardeşiyle hayat mücadelesi veren 9 yaşındaki Yakup Abdinur Abşir, zekâsı ve çalışkanlığıyla Vakıftan burs alıp geleceğe hazırlanan öğrencilerden biri. Burs almaya birinci sınıfta başlayan ve şu anda üçüncü sınıfa geçmeye hak kazanan Yakup'un hayali öğretmen olup kendisine gösterilen ilgi ve şefkati bir sonraki nesle taşımak. Okula kabulü sonrası yaşadığı mutluluğu anlatan Yakup, ilk dönem utandığı için kitaplarını istemeyi unutmasına rağmen tüm dersleri ezberleyerek 100 üzerinden 92 not almayı başardığını belirtti. Okula ilk başladığında karşılaştığı farklı ortamdan ötürü büyük bir şaşkınlık ve mutluluk hissettiğini vurgulayan Yakup, öğretmenlerini çok sevdiğini söyledi. Akranları gibi kaldığı kampta “luh” tahtaları üzerinde hafızlık eğitimi de alan Yakup, okulunun en başarılı ve çalışkan öğrencilerinden biri.

Türkiye Maarif Vakfı Somali Temsilcisi İhsan Cerrah, bu okulların Fetullahçı Terör Örgütünden ilk devralınan okullar olması nedeniyle sembolik bir önemin bulunduğunu belirtti. Anaokulu seviyesinden liseye kadar eğitim verdiklerini aktaran Cerrah, Mogadişu ve Hargeisa dışında 2 bölgede daha eğitim faaliyetlerine başlamak için fizibilite çalışması yaptıklarını ve Maarif Okullarının en başarılı eğitim kurumu olarak gösterildiğini dile getiren Cerrah, ülke müfredatının 2 yıl önce oluşturulduğunu, eğitim alanının ülkede tamamen özel kurumlarca doldurulduğunu kaydetti. Öğrencilerinin başarılarını test etmek için ellerindeki en iyi kriterlerden birinin yurt dışı kabulü olduğunun altını çizen Cerrah, Maarif öğrencilerinin yüzde 98’inin Türkiye'deki üniversitelerden kabul aldığını belirtti.

İki ülke ilişkilerinin gelişmesi için dilin en önemli unsurlardan biri olduğunu hatırlatan Cerrah, “Türkçeye en fazla talep gösterilen ülke Somali'dir desek yanlış bir yargı olmaz. Siyaset, ticaret ve diplomasi alanında ciddi Türkçe talebi var. Bizim buna katkıda bulunmamız gerekiyor. İki ülkenin ilişkilerinin ileriye gitmesi dil faktörünün üzerine bina olacak.” diye konuştu.

Türkçenin okullarda seçmeli ders haline gelmesi için yoğun çaba sarf ettiklerini kaydeden Cerrah, ülkedeki güvenlik sorunundan ötürü yabancı okulların şehir içinde kampüs açmaya dahi çekindiklerini belirtti.

Somali Maarif Okulları, ülkede lise sonunda uygulanmaya başlanan ulusal sınavlarda bu yıl yüzde 100 başarı gösterdi.

Video Title