Türkiye’deki Üniversiteler Kırgızistan’da Öğrencilerle Buluştu

23.05.2022Türkiye Maarif Vakfı bünyesindeki Maarif Ajansı, Türkiye’de faaliyet gösteren üniversiteleri yurt dışında öğrencilerle bir araya getiriyor. Bugüne kadar Sudan, Mali, Irak, Arnavutluk ve Tunus’ta yapılan Türk Üniversiteleri Eğitim Fuarları’nın bir yenisi Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te gerçekleştirildi. Sakarya, Karadeniz Teknik, Anadolu, Üsküdar, İstanbul Medipol, Fırat, Kütahya Dumlupınar, İnönü ve Kırgızistan-Türkiye Manas üniversitelerin stant açtığı fuarda görevliler, üniversitelerinin avantajlarını anlattı. Öğrencilere, tanıtım broşürü ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

Eğitim fuarının açılış kurdelesini, Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan, Türkiye Maarif Vakfı Kırgızistan Temsilcisi Hüsnü Bircan ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal kesti. Büyükelçi Doğan, burada yaptığı konuşmada, Kırgız öğrenci adaylarına, "Türkiye'ye gitmenizi ve eğitim almanızı destekliyorum." dedi. Eğitim sonunda Kırgızistan'a dönerek bu ülkeye büyük katkı vereceklerini belirten Doğan, "Kırgızistan ile Türkiye arasındaki köprüleri güçlendirmek size düşüyor. Kırgızistan'ın geleceği sizin elinizde. Hepinize başarılar diliyorum." ifadelerini kullandı.

Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Uysal ise çok canlı geçen fuarın gelecek adına çok umut vaat ettiğini belirterek, "İnşallah, bu hizmetler devam ettikçe kardeşlik bağlarımız pekişecek. Birliğimiz ve beraberliğimiz daha da güçlenecek. İstikbale daha ümitle bakacağız." diye konuştu.

Maarif Ajansı Temsilcisi Hasan Pehlivan da, fuarda 9 üniversiteyi ağırladıklarını belirterek, ilginin oldukça yüksek olduğunu kaydetti.

Video Title