Türkiye Maarif Vakfı Pakistan Genelinde Matematik Olimpiyatı Düzenledi

26.11.2022Güney Asya ülkesi Pakistan’da faaliyete başladığı yıldan bu yana başarılarıyla ön plana çıkan Pak-Türk Maarif Uluslararası Okulları, ülke genelinde 17 binden fazla öğrencinin katılımıyla Matematik Olimpiyatı gerçekleştirdi. 35 şehirde 65 sınav merkezinde gerçekleştirilen Okullar Arası Maarif Matematik Olimpiyatı (MISMO) 2022’ye 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf kademelerinden 17 bin öğrenci katıldı.

Ülke genelinde eş zamanlı gerçekleştirilen sınav, ulaştığı katılım boyutu ve içerik unsurlarıyla Pakistan’daki en büyük matematik etkinliği olma özelliğini taşıyor. Öğrencilerin matematik becerilerini ölçmeyi ve genç matematikçilere fırsat sunmayı amaçlayan MISMO ile analitik yaklaşımların ortaya konulabilmesi için tarafsız bir platform sağlanması hedefleniyor. MISMO aynı zamanda ülkedeki devlet ve özel eğitim kurumlarını, öğretmenlerini ve farklı akademik geçmişlere sahip öğrencilerini de yarışmanın bir parçası yaparak Türkiye’nin bu alandaki tecrübesiyle Pakistan’ın akademik ortamına önemli bir katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Slogan: “Pakistan'ın El Harezmi’si kim olacak?”

Türkiye Maarif Vakfı Pakistan Temsilcisi Harun Küçükaladağlı, 2022 MISMO etkinliğinin uzun bir salgın süreci sonrasında ilk büyük çaplı organizasyonları olduğunu belirterek, etkinliğin sloganını “Pakistan'ın El Harezmi’si kim olacak?” şeklinde belirlediklerini ifade etti.

Küçükaladağlı, söz konusu sloganla bilim tarihinde çok önemli bir kişiliği işaret ederek öğrencilerde benlik şuuru ve aynı zamanda, keşifleriyle dünya tarihine katkıda bulunan bilim insanları ve önemli tarihi figürler hakkında farkındalık yaratmayı amaçladıklarını söyledi.

2019’da eğitim öğretime başlayan Pak-Türk Uluslararası Okullarında 13.048 eğitim görüyor.

Video Title