Hartum Maarif Okullarında Bilim Şenliği

07.03.2023

Sudan’ın başkenti Hartum’da faaliyet gösteren ve ülkede başarılarıyla ön plana çıkan Hartum Uluslararası Maarif Okulları’nın kampüsünde, “Stem Expo 2023” bilim şenliği düzenlendi.

Türkiye Cumhuriyeti Hartum Büyükelçisi İsmail Çobanoğlu ve ülkedeki Türk kurumlarının temsilcilerinin katıldığı etkinlikte, öğrenciler hazırladıkları bilimsel deneyleri ve projeleri sergiledi.

Büyükelçi Çobanoğlu yaptığı açıklamada, “Çok güzel projeleri tek tek gördük. Öğrencilerimiz, büyük zamanlar ayırmak suretiyle öğretmenlerinin denetiminde güzel projeler hazırlamışlar. Bu tür projelerin çok yararlı olduğunu düşünüyorum.” dedi.

“Öğrenilen bilgilerin kalıcı olması için gerçek hayatta tatbik edilmesi gerekiyor”

Okulda öğrenilen bilgilerin kalıcı olması için gerçek hayatta tatbik edilmesi gerektiğini dile getiren Çobanoğlu, “Bilgiler, soyut olarak kaldığında kolay unutulabiliyor. Bunların öğrencilere katkısı çok sınırlı kalabiliyor. O bakımdan öğrencilerimiz burada öğrendiklerini uygulamaya koymuşlar, teoriyi pratiğe dökmüşler. Bu tür projelerin ben devam etmesinde fayda görüyorum.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Maarif Vakfı Sudan Ülke Temsilcisi Mehmet Nedim Aslan da “Türkiye Maarif Okullarında Sudan’da her sene bilim festivali düzenliyoruz. Buradaki maksadımız, Sudanlı çocuklarımızı bilime özendirmek ve onların bilimsel çalışmalara katkılarını sağlamak. Böylece okul hayatları boyunca yapacakları bu tür çalışmalar onların geleceğini şekillendirecek. Zira buradan mezun olan öğrencilerimiz hem Sudan’da hem Türkiye’de ve bütün ülkelerde eğitim görebilmekte, daha sonra kendi ülkelerine gelip hizmet etmektedirler.” dedi.

“Okullarımızın başarısını daha da ileriye taşıyacağız”

Bu tür çalışmaları devam ettirerek okulun başarısını daha da ileriye taşıyacaklarının altını çizen Aslan, şunları kaydetti:

“Bu etkinliğe ilköğretim öğrencileri katıldı. Biz öğrencilerimizi daha küçük yaşlarda bilime özendiriyoruz. Farklı alanlarda onları böyle küçük deneylerle, küçük çalışmalarla o işlere özendirmek istiyoruz. Hem eğlenceli bir çalışma içerisinde hem de bilimi sevdirerek bu çalışmaları yürütüyoruz. Bu anlamda okulumuzun diğer okullardan en önemli farkı bu.”

 

 

Video Title