Prof. Dr. İlber Ortaylı: “İki ülke olmamız bizi daha güçlü yapar…”

16.03.2023

Türkiye Maarif Vakfı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Temsilciliği’nin organize ettiği ve ilki gerçekleştirilen “Kıbrıs Davamız” başlıklı Maarif Konferansları’nın konuğu tarihçi-yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı oldu. Sunucu Pelin Çift’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen etkinliğe Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi ev sahipliği yaptı.

Kuzey Kıbrıs Turkcell iletişim sponsorluğunda yapılan programa; KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Türkiye Maarif Vakfı Başkan Vekili Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Sezai Öztürk, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Zorlu Topaloğlu, Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Murat Küçüközdemir, Türkiye Cumhuriyeti büyükelçilik müsteşarları ile çok sayıda milletvekili ve bürokrat katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Türkiye Maarif Vakfı Başkan Vekili Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Türkiye Maarif Vakfı’nın KKTC ve dünyanın dört bir yanındaki çalışmalarından bahsederek, programa ilgi gösteren katılımcılara ve iletişim sponsoru Kuzey Kıbrıs Turkcell'e teşekkür etti.

“Kıbrıs meselesi Türkiye için bir milli dava haline gelmiştir”

Prof. Dr. Bilgili’nin konuşmasının ardından başlayan programda, Prof. Dr. İlber Ortaylı Kıbrıs meselesinin Türkiye için milli bir dava haline geldiğine işaret ederek Kıbrıs’ın niçin önemli olduğunu tarihi süreç çerçevesinde aktardı. Yunanistan’ın Kıbrıs üzerindeki emellerinin uzun süredir devam ettiğini belirten Prof. Dr. Ortaylı, Kıbrıs daha bölünmeden Yunanistan’ın Rumlar üzerinden ülkeye nüfuz etmeye çalıştığının altını çizdi.

“Rumların şu anki yöneticileriyle sağlıklı bir barış atmosferi inşa edilemez”

Makarios’un görevden alınmasıyla Rumların Kıbrıs’taki kaderinin değiştiğine değinen Ortaylı, “Makarios’tan sonra gelen idareciler, gereksiz inatları ve bağnazlıkları yüzünden Kıbrıs’a hiçbir katkı sağlamadılar.” ifadelerini kullandı. Rumlar ve Türkler arasında iyi giden ilişkilerin Yunanistan tarafından kurulan EOKA terör örgütü tarafından bozulmaya çalışıldığını vurgulayan Prof. Dr. Ortaylı, Rumların şu anki idarecileriyle sağlıklı barış atmosferi inşa edilemeyeceğini söyledi. Türkiye ve KKTC’nin ayrılmaz iki ülke olduğunu dile getiren Prof. Dr. İlber Ortaylı iki ayrı devlet olmanın bizi daha güçlü kılacağına atıfta bulundu.

Etkinlik kapsamında Türkiye Maarif Vakfının Gazimağusa’da bulunan Suna Ata Atun İlköğretim Okulunu ziyaret eden Prof. Dr. İlber Ortaylı ve beraberindeki heyet, ardından Gazimağusa Türk Maarif Koleji’ne Adıyaman’da depremde hayatını kaybeden öğrenciler için taziye ziyaretinde bulundu.

Video Title