Türkiye Maarif Vakfı Kamerun’da İlk Türkçe Kursunu Açtı

07.10.2021

Türkiye Maarif Vakfı tarafından Kamerun’un başkenti Yaounde’de bulunan Yaounde II Üniversitesinde ülkenin ilk Türkçe kursu açıldı.

Türkiye Maarif Vakfı ve Yaounde II üniversitesi arasında imzalanan eğitimde iş birliği protokolüyle üniversite bünyesinde açılan Türkiye Araştırmaları Merkezi çatısı altında yürütülen Türkçe derslerine 36 lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisinin kayıt yaptırmasıyla eğitim başladı.

Öğrenciler, 12 hafta sürecek kursta A1.1 seviyesinde 78 saat Türkçe dersi alacak. Merkez, başta Türkçe öğrenimi olmak üzere çeşitli alanlarda çalışmalar yürütecek.

Türkiye Maarif Vakfı Türkçe Okutmanı Fatma Hoşça, yaptığı açıklamada, Türkiye Araştırmaları Merkezinin birçok alanda hizmet vereceğini belirterek, “Amacımız Türkiye’yi, Türk dilini, tarihini ve kültürünü tanıtmak, Türkçeyi sevdirmek ve yaygınlaştırmak. Kamerunlu öğrenciler, Türkiye’ye eğitim almaya gittiklerinde hazırlık okumadan doğrudan eğitimlerine başlamalarını hedefliyoruz” diye konuştu.

Yaunde II Üniversitesinin Siyaset Bilimi Bölümünde yüksek lisans yaptığını belirten Türkçe kursunun ilk öğrencilerinden Ali Ahmet Salih ise, Türkçeyi ve Türkiye’yi çok sevdiği için kursa kayıt yaptırdığını dile getirdi.

Türkçenin çok önemli bir dil olduğunun altını çizen bir diğer öğrenci Ahmed Marsusi de Türkçeyi öğrenmekten mutluluk duyduğunu, eğitim hayatına Türkiye’de devem etmek istediğini söyledi.

 

Video Title